piątek, grudnia 29, 2006

Nie ma przepisu na artystę | Wywiad z prof. Leonem Tarasewiczem (2 z 3)

Oprócz kadry są też studenci. Po eksplozji roczników urodzonych w latach ’70 nastała cisza, a tu do egzaminów już szykuje się rocznik ‘88. Brakuje wielkich debiutów, faktycznych rewelacji.

Ja jestem optymistą. Analizując to przez pryzmat socjologii, to wydaje mi się, że jesteśmy blisko bardzo ciekawego czasu. Tylko na ile my będziemy mogli się rozwijać, a na ile będziemy stać w miejscu w jakiś kłótniach - tak, jak przez ostatni rok. W tym samym czasie na Łotwie i Litwie młodzież normalnie się rozwija, a problem polega na tym, że sztuka jest lustrem czasu. Artysta nie jest jednostką wyjętą ze społeczeństwa, w którym żyje. Zwykle artyści i sztuka są forpocztą i to oni nadają ton, wykreślają ścieżki, łamią kulturowe stereotypy - po to jest sztuka i po to zwykle państwo robi akademie i nie sprowadza jej tylko do dziedzictwa, ale także myśli o przyszłości. Wydaje mi się, że przychodzi moment na pokolenie, ktoś powinno się zbuntować.

Da radę jeszcze się buntować, kiedy rynek kocha bunt?

Jeżeli rynek wchłania bunt, no to taki to jest bunt (śmiech). Wobec silnych czynników zewnętrznych - masmediów, rynku właśnie - artysta też musi być silną osobowością, która by wobec tego stanęła w opozycji. Obserwując to, co się działo w ostatnich latach wydawało mi się, że przyjemniejsza jest konsumpcja, niż bunt, tym bardziej, że nie widziałem kreacji artystycznych, które ostro kontestowały obecną rzeczywistość. I na tym polega ta cudowność sztuki, że nie jesteśmy w stanie jej ani zaprojektować, ani przewidzieć. Że jak ona się pojawia to przede wszystkim my, którzy żyjemy współcześnie nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować. Jesteśmy - za każdym razem - tak obarczeni kulturowością, w której żyjemy, że wobec tego nowego ciężko nam po prostu...

Rytualne w konfrontacji z nowymi jakościami głosy: to nie jest sztuka, to nie jest malarstwo.

Chociażby. Tak było zawsze. Musimy sobie uświadomić, że to co znamy z historii sztuki i co nam pedagodzy pokazują, że to było wielkie i akceptowane, a dziś sztuka to jest be, musimy sobie uświadomić, że w tamtym czasie, kiedy te rzeczy powstawały, to społeczeństwo było wobec tego daleko, daleko w tyle. Zawsze tak jest. Gdy na Wawelu budowano renesansowe krużganki, w całej Polsce powstawały gotyckie kościoły. Historia sztuki nie obrazuje współczesności epoki, tylko nowatorstwo, przyszłość w stosunku do danej teraźniejszości. Popatrz na rzeźby Mitoraja (śmiech).

Czyli jak ktoś od razu wchodzi w artystyczny obieg, to według profesora jest to podejrzane?

Jak ktoś kończy uczelnię i cała kadra jest za, jak dostaje piątkę, wyróżnienie i jest generalnie świetnie, to to jest pierwszy gwizdek. Bo ten młody człowiek jest oceniany przez starszych kolegów - bo profesorowie to przecież starsi koledzy - i w tym momencie powinien zacząć zastanawiać się, czy to nie jest za łatwe. Jeśli to, co ja zrobiłem jako młody jest akceptowalne przez starsze pokolenie, to raczej jest to wytwór kulturowy, niż artystyczny.

Jednak ktoś musi tych nowatorów wyciągać. Nie są więc nieakceptowani do końca.

Tak, jednak zazwyczaj wyciągają autorytety, które nadają temu wartość, a przez ogół - nazwijmy go - współczesnego establishmentu, nie jest to akceptowane. Pamiętam jakie w latach ’80 było stanowisko wobec Gruppy, jednak w dziwny sposób Gruppa stała się klasyką. Ile nasłuchałem się na temat Kasi Kozyry - a dziś Kasia Kozyra jest klasyką. Jeśli chodzi o Grupę Ładnie, to w Warszawie tego kontrastu nowatorstwo - kategoryczny brak akceptacji nie było do końca widać. Za to w Krakowie tak, ale teraz ASP w Krakowie maluje już jak Ładnie. A swoją drogą tajemnica Ładnie tkwi w tym, że oni przyszli z zewnątrz, oni początkowo byli na innej uczelni, na Politechnice - zaczęli więc studiować od środka. Nie byli obrabiani na kursach przygotowawczych, na egzaminach - co pozwoliło nie nasiąknąć im tym naszym akademizmem. Jest więc tak, że już kolejne pokolenie staje się klasyką, o której uczą u nas na katedrze historii sztuki, a cześć kadry ciągle ich nie akceptuje. Czyli młody człowiek studiujący na naszej uczelni ma schizofrenię pomiędzy tymi dwoma rzeczywistościami.

Czyli nie grozi nam pustka.

Nowi artyści na pewno przyjdą. Tylko nie wiadomo kiedy.

Może wymiotą te rebusiki i niedzisiejsze estetyki.

Dokładnie. Bo czym większy bunt wobec pokolenia rodziców - ja to przekładam na akademię, a więc kadra kontra studenci - tym wyrastają więksi artyści. Przypomnij sobie chociażby ile wyszło twórców z lat ’60, bo to był wielki bunt pokoleniowy - co nie przeszkodziło np. Clintonowi zostać później prezydentem. Z kolei kandydatowi na prezydenta Krakowa wypominają, że wąchał klej z Korą (śmiech). Czyli jest rzeczą zupełnie naturalną akceptacja byłych buntowników, jednak musi przyjść nowy bunt. Bo jeśli babcia, mama i wnuczka mają te same poglądy, to albo babcia tak się szybko rozwija, że przeskakuje dwa pokolenia, albo wnuczka jest zapóźniona na dwa pokolenia.

Wnuczka jest częstszym przypadkiem?

To zależy. Jak spojrzysz na historię cywilizacji to zobaczysz, że ktoś się rozwijał, a ktoś odchodził. To właśnie dlatego Neandertalczyk przegrał z Homo Sapiens. Wszystko jest zrozumiałe i logiczne. Czyli jest zasada: dana grupa wytwarza takie mechanizmy, że intelekt się rozwija - a najważniejszą forpocztą, aby grupa się rozwijała jest istnienie sztuki. Jeżeli sztuki nie ma, jeżeli jest niszczona przez strukturę władzy, to zawsze ci, którzy hamowali sztukę smutnie na tym wychodzili, bo okazuje się, że zawsze odchodzili w cień, a zostawiali tylko ci, którzy byli aktywniejsi od innych.

To zmieńmy temat. Rynek sztuki w Polsce. Niewątpliwie jest w zarodku, więc zasadne jest pytanie o to, co dalej.

Tak. To jest trochę sztuczny twór dzisiaj. Aby było inaczej całą strukturę musi zmienić państwo - musi sprawić, by rozwijała się klasa średnia. Dopiero rozwój tej warstwy, jej aktywność, stworzy pole, aby mogła istnieć grupa ludzi, która będzie korzystała, uczestniczyła w procesie powstawaniu sztuki. Będzie kolekcjonowała, a jeśli kolekcjonowała, to płaciła. Jednak kupując zapis intelektualny artystów w różnej postaci będzie także zwrotnie z tego korzystała, bo sama te zmiany intelektualne zastosuje w swoim życiu i będzie prężniej się rozwijać. To mechanizm, który sam się nakręca - tak jest w każdym społeczeństwie zachodnioeuropejskim. I dopiero kiedy artyści przejdą to sito, będą trafiali do prestiżowych instytucji.

Czyli weryfikował będzie rynek?

Przede wszystkim galerie, następnie rynek sztuki i wreszcie prywatne kolekcje. Dopiero później będą z tego korzystali kuratorzy państwowych instytucji.

A teraz?

A teraz jest odwrotnie, bo najczęściej jest tak, że kuratorzy zatrudnieni w państwowych instytucjach muzealnych czy Kunsthalle - bo rodzaj takiego Kunsthalle to choćby CSW ZUJ - to ci kuratorzy robią selekcję często jakoś pośrednicząc w kontaktach z artystami. I dlatego galerie prywatne są w dziwnej sytuacji - jak, no na przykład, Program.

Galeria Program jest zatem wtórna w stosunku do decyzji kuratorów z instytucji państwowych?

Nie, oni mają po prostu nieuczciwą konkurencję w postaci tych instytucji i kuratorów pośredniczących w kontaktach z artystami. Ale jest też dobrze, bo zaczął się tworzyć rynek galerii komercyjnych w postaci Rastra i FGF i tu nie mylmy, że są to jakieś instytucje non profit, to są dziś normalne rynkowe galerie.

I to one wyznaczają kierunki.

I to oni po prostu kładą - nareszcie - podwaliny pod taki rynek w Polsce, jednak ciągle brakuje nabywców, bo brakuje warstwy średniej. Jest część bardzo bogatych ludzi, jak powiedzieliby Anglicy - upper class. I oni tworzą takie kolekcje, których jest już w tej chwili kilka w Polsce. Jednak im nie robi różnicy czy kupią u nas czy w Berlinie. W konsekwencji działający artyści współpracują z klientami poza Polski, i także Raster czy FGF współpracuje z galeriami z poza polski. Pozostają jeszcze galerie dekoracyjne typu pani Napiórkowska czy tu Art obok akademii. One z kolei wykorzystują infantylność i niewiedzę bogatych ludzi.

Jednak na Zachodzie dyrektorzy instytucji państwowych - weźmy Adama Szymczyka - jak najbardziej są siłą opiniotwórcza i to dużą. Weźmy ostatni jego sukces.

Bardzo dobrze! Berlin Biennale to taka olimpiada artystyczna twórców średniego pokolenia, raczej młodszych niż starszych, bardziej radykalne. To jest bardzo cenna, bardzo aktywna impreza - tam jest początek współzawodnictwa. Gorzej, jak osoby z państwowych instytucji firmują targi sztuki.

W Polsce i tak ich - poza raczkującym Poznaniem - brakuje.

Znów kłania się brak klasy średniej. I automatycznie ośrodkiem opiniotwórczym są ośrodki rynku, który istnieje - czyli poza Polską. Zauważ, że prawie każdemu artyście w Polsce na początku nadają wartość wydarzenia (ośrodki) z poza Polski - galerie, wystawy. I później w Polsce, jeśli coś jest sprawdzone, inni próbują do tego dołączyć i z tego korzystać. Często artysta musi pracować z galeriami z poza Polski, żeby móc zrobić wystawę w Polsce. Tylko dlatego, ze obecny wariant państwa nie inwestuje w sztukę jako najtańszą drogę propagandy. Watro się przyjrzeć modelowi niemieckiemu, który jest odwrotnością polskiego.

Ciąg dalszy chwilę po Nowym Roku.

Etykiety:

44 Comments:

Anonymous Anonimowy said...

Wywiad - świetny. Może warto by go opublikować również na papierze? (np. Fluid) Gratuluję. Matylda

piątek, 29 grudnia, 2006  
Anonymous Anonimowy said...

ale wcześniej korekta by się przydała...

sobota, 30 grudnia, 2006  
Blogger Krytykant | Kuba Banasiak said...

Ależ była... Czegoś nie dopatrzyłem? Raczy Pan/Pani wskazać, chętnie się poprawię.

Matylda - dzięki za miłe słowo.

sobota, 30 grudnia, 2006  
Anonymous Anonimowy said...

powinno być "spoza" - zamiast "z poza", chyba tak?
Najlepsze życzenia noworoczne z Wrocławia

niedziela, 31 grudnia, 2006  
Blogger Krytykant | Kuba Banasiak said...

A, to zawsze mi się myli... Dzięki.

Najlepszego również.

poniedziałek, 01 stycznia, 2007  
Anonymous liberalny konserwatysta said...

czyli Pan Leon to taki Witold Gadomski polskiej sztuki, który od lat wieści ewangelię rynku. Tak! "RYNEK NAS ZBAWI! RYNEK NAS ZBAWI! RYNEK NAS ZBAWI!" (tylko dlaczego ten wolny rynek i ta cala cudowna klasa srednia jakos nie chca zawitac do Polski? jak ich tu zaimportowac?), życzę powodzenia

wtorek, 02 stycznia, 2007  
Blogger Krytykant | Kuba Banasiak said...

Czy jest ewangelistą rynku? Nie wiem. Raczej rozpoznaje pewne dość istotne luki naszej "sceny" i szuka remedium. Czytelne reguły są z pewnością niezbędne, ale czy rynek to lekarstwo na wszystko? Pytanie jak najbardziej otwarte - szczególnie, że na polu artystycznym praktycznie nie zdążyliśmy jeszcze posmakować jego zalet i wad.

pozdrawiam

wtorek, 02 stycznia, 2007  
Anonymous Anonimowy said...

Bonjour, krytykant.blogspot.com!
[url=http://cialismaro.pun.pl/ ]Acheter du cialis [/url] [url=http://viagraline.pun.pl/ ]Acheter du viagra [/url] [url=http://cialistina.pun.pl/ ]Achat cialis en ligne[/url] [url=http://viagradysi.pun.pl/ ]Acheter du viagra en ligne[/url] [url=http://cialisorto.pun.pl/ ]Acheter du cialis [/url] [url=http://viagrakewa.pun.pl/ ]Achat viagra [/url]

środa, 25 listopada, 2009  
Anonymous Anonimowy said...

dating sims [url=http://loveepicentre.com/]online dating service in uk[/url] equestrian singles http://loveepicentre.com/ windows sidebar not updating

poniedziałek, 01 marca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

female breast morphs [url=http://usadrugstoretoday.com/products/chloroquine.htm]chloroquine[/url] medication for bipolar depression http://usadrugstoretoday.com/products/cialis-soft-tabs.htm goodfeel pill pharmacy reviews http://usadrugstoretoday.com/products/female-viagra.htm
global criteria for drug counselors [url=http://usadrugstoretoday.com/products/ranitidine.htm]ranitidine[/url] wriglys 5 gum [url=http://usadrugstoretoday.com/index.php?lng=fr&cv=eu]best health insurance rate uk[/url]

czwartek, 25 marca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

http://myladydragon.net/forums/viewtopic.php?f=10&t=3351 http://www.my360sportsonline.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=310236 http://www.addisonforum.net/viewtopic.php?f=4&t=85 http://forum.rockerchrisvideo.com/viewtopic.php?p=211230#211230
http://www.uxforums.com/phpBB3/viewtopic.php?f=2&t=22069 http://www.isabelleblais.com/babillard/viewtopic.php?f=3&t=70835 http://www.tehdarkangle.com/cgi-bin/forum/YaBB.cgi?board=retired;action=display;num=1270178129;start=0 http://www.aaguild.net/phpBB3/viewtopic.php?f=17&t=111994
http://www.artisticdesignstudios.com/whateva/Forumz/viewtopic.php?f=2&t=148872 http://www.snipers-realm.com/2/viewtopic.php?f=2&t=84868 http://fumdo.com/forum/index.php?topic=99746.new#new

piątek, 09 kwietnia, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

http://alwayshealth.in/ocd
[url=http://alwayshealth.in/orlistat/orlistat-wholesale]spain pharmacy[/url] old fashioned remedies drugs [url=http://alwayshealth.in/heart-disease/a-heart-diet-to-lose-weight]a heart diet to lose weight[/url]
keywords avodart cialis clomid diflucan dostinex glucophage http://alwayshealth.in/osteoporosis
[url=http://alwayshealth.in/is-syndrome]drug world canada[/url] pharmacy drug stores [url=http://alwayshealth.in/olanzapine/olanzapine-and-weight-gain]olanzapine and weight gain[/url]
levitra generic safe http://alwayshealth.in/quit-smoking/how-long-have-i-stopped-smoking-calculator
[url=http://alwayshealth.in/potency/sexual-potency]stop drug abuse[/url] vancouver washington health department [url=http://alwayshealth.in/people-health/health-implications-of-mobile-phones]health implications of mobile phones[/url] parent notification of drug testing [url=http://alwayshealth.in/prednisone/prednisone-side-effects-treatment]prednisone side effects treatment[/url]

piątek, 16 kwietnia, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

junior drag racing in buffalo new york http://automotoportal.in/motorcycle-show/motorcycle-sounds-like utah auto show
[url=http://automotoportal.in/motorcycle/amc-motorcycle]volkswagen farvenugen stick figure t shirt[/url] flamingo volkswagen [url=http://automotoportal.in/porsche]porsche[/url]
die casting automobile parts http://automotoportal.in/motor-co/mays-motor-company
[url=http://automotoportal.in/pontiac/how-to-automatice-lights-work-on-a-pontiac-g6]mercedes 190 teering knuckle[/url] automobile paint spray cans [url=http://automotoportal.in/seat/omars-cafe-seat]omars cafe seat[/url]
mercedes 300e radiator cap pressure http://automotoportal.in/skoda/free-skoda-workshop-manuals
[url=http://automotoportal.in/mercedes/mercedes-benz-logo-key-chain]new car auto loan rates[/url] auto com [url=http://automotoportal.in/motorcycle-show/motorcycle-shock]motorcycle shock[/url]

czwartek, 22 kwietnia, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

mature sexy broads http://pornrapidshare.in/best-xxx/free-whore-xxx-pics-fucking
[url=http://pornrapidshare.in/modelos-teen/teen-naturalist-naturalist]japanese adult videos free[/url] amateur strokers [url=http://pornrapidshare.in/foto-teens/free-home-made-beastiality-videos-big-animal-cocks-teens]free home made beastiality videos big animal cocks teens[/url]
delete porn mail http://pornrapidshare.in/tits/sexy-tits-video
[url=http://pornrapidshare.in/teen-tgp/teen-teasers]i want to adopt an adult as a daughter[/url] juego hentai [url=http://pornrapidshare.in/tits/how-to-get-big-tits]how to get big tits[/url]
sexy makeup tips for teens http://pornrapidshare.in/teen-school/teen-cheerleaders-blowjob
[url=http://pornrapidshare.in/teen-tgp/illeagal-teen-nudist]free adult xxx sick[/url] free adult advertisement [url=http://pornrapidshare.in/toon/toon-se]toon se[/url]
free xxx stories and pictures http://pornrapidshare.in/virgin/cock-pop-into-her-virgin-pussy-cunt
[url=http://pornrapidshare.in/pre-teen/teen-hair-style-images]druuna anal queen[/url] download free hentai movie [url=http://pornrapidshare.in/teen-tgp/cute-teen-girls]cute teen girls[/url]

sobota, 15 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

veggie dildo http://theporncollection.in/porn-girl/free-amatuer-mature-porn
[url=http://theporncollection.in/gay-sex/philippine-gay-priest-policy]giant dildo insertions[/url] stories hard adult [url=http://theporncollection.in/mature-woman/mature-squirting-porn-video]mature squirting porn video[/url]
step sister movie hentai http://theporncollection.in/lesbian-porn/free-lesbian-sex-tips
[url=http://theporncollection.in/porn-dvd/thumbnails-of-porn]in bed with faith anal[/url] futurotic dildo [url=http://theporncollection.in/gay-boy/gay-justin-timberlake-sex-story]gay justin timberlake sex story[/url]
grey granny porn pictures http://theporncollection.in/mature-xxx/free-mature-homemade-porn
[url=http://theporncollection.in/hentai-porn/sex-friend-hentai-clip]flamedramon furry hentai[/url] sexy smiles [url=http://theporncollection.in/moms/printable-moms-bday-cards]printable moms bday cards[/url]
upstate new york lubricant distributor http://theporncollection.in/hentai-porn/steam-hearts-hentai
[url=http://theporncollection.in/hentai-porn/hentai-toon]animated free porn cartoons[/url] lesbians dildo [url=http://theporncollection.in/gay-movie/gay-men-hugging]gay men hugging[/url]

niedziela, 16 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

lg rd6230 mobile http://www.orderphonetoday.com/mini-tvn8-quad-band-dual-card-with-bluetooth--item120.html microsoft works windows mobile [url=http://www.orderphonetoday.com/e75i-quad-band-dual-card-with-analog-tv--item68.html]nc repossessed mobile homes[/url] free softphone for windows mobile

poniedziałek, 17 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

funny movie quotes [url=http://full-length-movies.com/dvd-quality-movie-100-million-bc/6774database/]100 Million BC[/url] free movie download programs [url=http://full-length-movies.com/dvd-quality-movie-the-president-s-analyst/16412database/]The President's Analyst[/url]
brussels movie schedule [url=http://worldmovs.co.cc/full_version-cold-and-dark/6538database/]Cold and Dark[/url] horror movie right there on my tv lyrics [url=http://worldmovs.co.cc/full_version-the-magic-flute/24442database/]The Magic Flute[/url]
adult movie collection 202 [url=http://worldmovs.co.cc/full_version-hellboy/28287database/]Hellboy[/url] is there a movie being filmed near route 100 in pa [url=http://full-length-movies.com/dvd-quality-movie-dead-or-alive--kung-fu-/23716database/]Dead Or Alive (Kung Fu)[/url]
mona lisa smile full movie download [url=http://full-length-movies.com/dvd-quality-movie-eyes-front/11340database/]Eyes Front[/url] gears of war movie [url=http://full-length-movies.com/dvd-quality-movie-national-treasure-2---book-of-secrets/2344database/]National Treasure 2 - Book Of Secrets[/url]

sobota, 22 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

health safety for security guard [url=http://usadrugstoretoday.com/index.php?lng=it&cv=eu]No prescription online pharmacy[/url] massachusetts medical malpractice lawyer http://usadrugstoretoday.com/products/viramune.htm
baby boomers health clubs participations [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/la-presion-arterial.htm]la presion arterial[/url] unusual vaginal insertions [url=http://usadrugstoretoday.com/products/ampicillin.htm ]hahnemann medical school [/url] financial assistance for managing diabetes
heart votive candle holders [url=http://usadrugstoretoday.com/products/anafranil.htm]anafranil[/url] why is stress a killer in the medical field http://usadrugstoretoday.com/products/strontium-bone-maker.htm
djeco tea time [url=http://usadrugstoretoday.com/products/maxaman.htm]maxaman[/url] importance of redox in medical [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lioresal.htm ]penis outfits [/url] somatoform disorder nos

czwartek, 27 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

belly dance clothes http://www.thefashionhouse.us/?action=products&product_id=2190 white stag clothes [url=http://www.thefashionhouse.us/black-red-hoodies-color15.html]shop for clothes[/url] shoes for orphan souls
http://www.thefashionhouse.us/dark-blue-hoodies-color11.html elderly active fashion [url=http://www.thefashionhouse.us/women-page20.html]sizng chart shoes[/url]

czwartek, 27 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

certified kitchen designers http://www.thefashionhouse.us/dolce-amp-gabbana-leather-bag-for--item2073.html french fashion designers [url=http://www.thefashionhouse.us/prada-mens-leather-running-shoes-white-item2485.html]puma shoes[/url] nike basketball shoes for woman
http://www.thefashionhouse.us/guess-women-brand21.html how to make old fashioned and tomato pie [url=http://www.thefashionhouse.us/la-martina-dress-shirts-brand27.html]girls dress shoes[/url]

niedziela, 30 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

arizona southern tea label [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/antidepressivo---anti-ansia.htm]antidepressivo anti ansia[/url] causes of female hair loss http://usadrugstoretoday.com/products/actonel.htm
how to address bipolar disorder clients [url=http://usadrugstoretoday.com/catalogue/k.htm]Buy generic and brand medications[/url] mercer medical center nj [url=http://usadrugstoretoday.com/products/sinemet.htm ]social factors that contribute to nursing student to smoke [/url] interviews with eating disorder victims
hmrlignan for healthy prostate [url=http://usadrugstoretoday.com/catalogue/y.htm]medications without a prescription[/url] vitamin shop dallas tx http://usadrugstoretoday.com/products/hytrin.htm
fish oil depression [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/antibiotiques.htm]antibiotiques[/url] school health educator job opportunities [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lioresal.htm ]vitamin e and zocor [/url] symptoms of an allergic reaction to sushi

poniedziałek, 31 maja, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

reagan medical center five forks trickum [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/disfuncion-erectil.htm]disfuncion erectil[/url] medical histories http://usadrugstoretoday.com/products/mentat.htm
how did fdr respond to the great depression [url=http://usadrugstoretoday.com/products/topamax.htm]topamax[/url] tea holders [url=http://usadrugstoretoday.com/products/lanoxin.htm ]health plan metrics [/url] doral dental seervices
albuterol sulfate 2 mg [url=http://usadrugstoretoday.com/products/erythromycin.htm]erythromycin[/url] smoke house cafe in louisville http://usadrugstoretoday.com/products/alpha-lipoic-acid.htm
cpt code for cat scan of the heart [url=http://usadrugstoretoday.com/products/plan-b.htm]plan b[/url] bowel bacteria and pseudomonas [url=http://usadrugstoretoday.com/categories/schlafen-hilfe.htm ]mental health government [/url] socio medical researcher salary

wtorek, 01 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

ladies designer fashions http://luxefashion.us/?action=products&product_id=1967 chaco shoes resole [url=http://luxefashion.us/napapijri-long-sleeve-tops-brand62.html]marie laurencin[/url] fashion modesl
http://luxefashion.us/black-jeans-cut-pants-color2.html discount clogging shoes [url=http://luxefashion.us/sweet-years-women-brand50.html]ladys shoes[/url]

środa, 02 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

http://xwp.in/carbidopa/carbidopa-levo
[url=http://xwp.in/ibuprofen/ibuprofen-cause-rebound-headaches-htm]vn pharmacy[/url] health care organization managemnet problem http://xwp.in/imitrex/imitrex-depression
pharmacy claim forms http://xwp.in/ibuprofen/head-injury-and-ibuprofen-htm
[url=http://xwp.in/dexamethasone/dexamethasone-pediatric-dose-by-mouth]walmart pharmacy nexium[/url] pergolide drug adverse http://xwp.in/angina/prevent-angina-pectoris
decline retiree drug subsidy http://xwp.in/emsam/emsam-blog
[url=http://xwp.in/desyrel/desyrel-50mg]drug will make you sleepy[/url] how to past drug tests http://xwp.in/immune/immune-mediated-polygenic-arthritis recidivism drug offences http://xwp.in/elimite/prescription-medicine-endep

piątek, 04 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

disneychanel http://luxefashion.us/white-red-roberto-cavalli-color132.html mens calvin klein underwear [url=http://luxefashion.us/jeans-page2.html]where to purchase designer brnd worth[/url] designer reading glasses cinzia
http://luxefashion.us/girls-new-category52.html yellow clothes dye [url=http://luxefashion.us/frankie-morello-men-brand19.html]sexy shoes[/url]

piątek, 04 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

advantage to gambling http://xwn.in/slot_dvi-slot rags to riches lottery florida july 7th 2007
[url=http://xwn.in/blackjack_card-counting-with-viedoe-blackjack]myspace casino layout[/url] jackpot juntion bus trip deals [url=http://xwn.in/slot_slot-machines-payout-odds]slot machines payout odds[/url]
irving casino http://xwn.in/lottery_platinum-lottery-international
[url=http://xwn.in/blackjack_ken-houston-blackjack]casino to win baccarat[/url] the four winds casino in new buffalo michigan [url=http://xwn.in/slots_pcmcia-card-slots-for-desk-top-computers]pcmcia card slots for desk top computers[/url]
baccarat combustion http://xwn.in/keno_finding-probabilities-in-playing-keno-numbers pub gambling machine cheats [url=http://xwn.in/online-casino_casino-lighting-suppliers]casino lighting suppliers[/url]

niedziela, 06 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

mercedes cls desktop http://pqx.in/bugatti/bugatti/autos volkswagen dealers in westchester
[url=http://pqx.in/bugatti/bugatti/apollo]automobile 1940 mga[/url] district of columbia automobile insurance [url=http://pqx.in/mazda/mazda/engines/identification/vin]mazda engines identification vin[/url]
automobile industory in india http://pqx.in/acura/acura/tsx/2004/rim
[url=http://pqx.in/buell/buell/for/sale/johnson/city]volkswagen of america financing[/url] automobile 1927 [url=http://pqx.in/daihatsu/cusco/daihatsu/anti/roll/bar]cusco daihatsu anti roll bar[/url]
harte auto group http://pqx.in/citroen/citroen/zx/spares
[url=http://pqx.in/mercury/computer/location/2000/mercury/marque/ls]automobile value[/url] automobile pain and suffering ny [url=http://pqx.in/jeep/willis/jeep/for/sale]willis jeep for sale[/url]

środa, 09 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

international movie stars having sex [url=http://moviestrawberry.com/films/film_wet_hot_american_summer/]wet hot american summer[/url] philadelphia eagles movie http://moviestrawberry.com/films/film_legend_of_the_seeker/ imax movie theaters
jim carey movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_blue_max/]the blue max[/url] ulead movie factory click next nothing happens http://moviestrawberry.com/films/film_lone_star/ what are three movie theaters in mexico city
movie censorship [url=http://moviestrawberry.com/films/film_the_venture_bros/]the venture bros[/url] matilda movie soundtrack 1996
watch iceman and movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_a_mighty_heart/]a mighty heart[/url] bay terrace movie theatre new york http://moviestrawberry.com/films/film_autumn_in_new_york/ dollar movie thatere
sougou movie download [url=http://moviestrawberry.com/films/film_hannibal_rising/]hannibal rising[/url] the king of hearts movie review http://moviestrawberry.com/films/film_million_dollar_baby/ hit and run movie

sobota, 26 czerwca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

edwards movie theatres [url=http://moviestrawberry.com/films/film_national_treasure_book_of_secrets/]national treasure book of secrets[/url] hindi movie songs free download http://moviestrawberry.com/films/film_uncle_buck/ the evers brothers movie
yes giorgio movie [url=http://moviestrawberry.com/films/film_in_with_thieves/]in with thieves[/url] simply irresistible movie http://moviestrawberry.com/films/film_he_s_on_my_mind/ authentic movie props
kate beckinsale in tiptoes movie pics [url=http://moviestrawberry.com/films/film_police_academy_3_back_in_training/]police academy 3 back in training[/url] psych movie lists
the hobbit movie release [url=http://moviestrawberry.com/films/film_going_to_pieces_the_rise_and_fall_of_the_slasher_film/]going to pieces the rise and fall of the slasher film[/url] jarhead the movie http://moviestrawberry.com/films/film_rock_monster/ warbirds movie
resident evil extinction free full movie download [url=http://moviestrawberry.com/films/film_captain_applejack/]captain applejack[/url] tuck everlasting 1981 movie http://moviestrawberry.com/films/film_trancers_4_jack_of_swords/ sean cody movie

wtorek, 13 lipca, 2010  
Anonymous Anonimowy said...

Wоаh! I'm really digging the template/theme of this blog. It'ѕ simрlе,
yеt еffeсtive. A lot of timеs it's very hard to get that "perfect balance" between user friendliness and appearance. I must say you have done a fantastic job with this. Also, the blog loads super fast for me on Opera. Exceptional Blog!

Have a look at my web site obrazki

wtorek, 19 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Ιts lіke you read mу mіnd!
Yοu apрear to understand so much approximately this,
such аѕ yоu ωrote the ebook in іt or somethіng.
I think that yοu can ԁo with a few % to power the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I'll certainly be back.

Here is my blog: kołdry

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Incгedible points. Outѕtаndіng arguments.
Kеep up the great ωοrk.

Also viѕit my site :: shaagird.com

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

I'm really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility issues? A small number of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any ideas to help fix this issue?

Also visit my page: bojlery

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Тhankѕ foг ones mаrνеlous
pоsting! I actually enϳoуeԁ reading
іt, you will be a gгeat аuthοr.

Ι will make сertain to boοkmaгk уour blοg аnd definitely will сοme bаck sometime
soon. I wаnt to encourage уou continue your grеat writing, havе а nіce weeκenԁ!


Alѕo visit mу web blog: tasmy led wrocław

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Hello, just wanted to saу, I еnjoyed this blog post.
It wаs hеlpful. Keep οn posting!

Feеl free tο νisit my web-site; http://cieplakolderka.pl/

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Excеllent poѕt. Ι am exρerіencing manу of these
issues as wеll..

My ѕite: http://Homeopatias.Org

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Ӏ apрreciate, leаd to I dіscоvereԁ eхactlу what I uѕеd to
be taking a look foг. Yοu hаve endeԁ my 4 daу
lengthy hunt! Gοd Blesѕ you man.
Have а niсe ԁaу. Bye

Feеl freе to νisit my wеb page;
Highly recommended Internet page

czwartek, 21 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Hеу Thеre. I ԁisсοvеrеd
your blog the usаge οf mѕn. Thаt is an еxtremely neаtly ωritten aгtiсle.
I'll make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful information. Thanks for the post. I'll definitely return.Feel frеe to vіsit mу page: bateria do laptopa

środa, 27 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Nіce post. I ωas cheсking contіnuоusly this blog anԁ I'm impressed! Very useful information particularly the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time. Thank you and good luck.

Stop by my web-site http://lapkowo.pl/category/zasilacze

niedziela, 31 marca, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Aw, this ωаs a very nice post. Ѕρending some
timе and actual effоrt to creаte a good article… but what can І ѕay… I hеsitаtе a lot аnd never seem tο get neaгly anything done.


Heгe is my wеb site Timber Doors For Sale Related Articles

sobota, 13 kwietnia, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Your report offеrs confirmed necessary to myself.

It’s геallу useful and you're clearly quite knowledgeable of this type. You have opened up my own face in order to varying opinion of this particular topic using interesting and strong content.
Feel free to visit my page ; buy viagra online

poniedziałek, 15 kwietnia, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Hi there, I found your site by means of Google whilst searching for
a related subject, your website came up, it seems great.
I have bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, simply was alert to your weblog thru Google, and found that
it's truly informative. I am going to watch out for brussels. I'll be grateful in the
event you continue this in future. Numerous other folks will probably be benefited out of your writing.
Cheers!

my homepage; expert appliance repair Lutz area

wtorek, 14 maja, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
When I look at your blog in Chrome, it looks fine but
when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!


Here is my web page: work from home

wtorek, 14 maja, 2013  
Anonymous Anonimowy said...

Hi there, just became alert to your blog through Google,
and found that it is truly informative. I'm going to watch out for brussels. I'll be grateful if you continue this in future.
Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!


Also visit my webpage; top rated appliance repair Safety Harbor FL

środa, 15 maja, 2013  

Prześlij komentarz

<< Home